Koncentratory tlenowe

Koncentrator tlenu: jest urządzeniem wykorzystywanym w medycynie do dostarczania pacjentowi ciągłych dostaw powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Stanowią tańszą i bezpieczniejszą alternatywę dla butli ze sprężonym tlenem, które w razie wycieków mogą podnosić ryzyko wybuchu pożaru. Mogą być również wykorzystywane jako stałe źródło tlenu do procesów przemysłowych. Zasada działania: Każdy koncentrator powinien mieć możliwość zapewnienia stabilnych dostaw tlenu w trybie pracy ciągłej. Najprostsze modele posiadają w środku dwa cylindry wypełnione zeolitem, który jest zdolny adsorbować azot z powietrza. W każdym cyklu jeden z cylindrów jest napełniany powietrzem do ciśnienia 138 kPa (1.36 atmosfery), aby zeolit pochłonął zawarty w powietrzu azot. Drugi cylinder, w tym samym czasie, po przepompowaniu pozostałego tlenu do dalszych części instalacji, jest dekompresowany do ciśnienia atmosferycznego, aby oddał zaadsorbowany azot. Cykle powtarzają się bezustannie i zwykle trwają około 20 sekund. Proces ten nazywa się Pressure Swing Adsorption (PSA). Przeciętne koncentratory zapewniają stałe dostawy powietrza o stężeniu tlenu od 50 do 90% w ilości około 5 litrów na minutę. Obecnie są dostępne modele zapewniające do 10 litrów bogatego w tlen powietrza o wadze i rozmiarach niewiele większych od modeli „pięciolitrowych”. Bezpieczeństwo: Koncentratory tlenu są dużo bezpieczniejsze niż stosowane dawniej butle z tlenem, ponieważ w razie awarii nie zwiększają łącznej ilości tlenu w pomieszczeniu, przez co nie podnoszą palności przedmiotów łatwopalnych. Nie ma również ryzyka eksplozji, które istnieje w przypadku zastosowania starszej alternatywy. Są proste w obsłudze i nie wymagają specjalistycznej wiedzy do prawidłowego użytkowania, więc często są używane przez pacjentów z zaburzeniami oddychania w czasie snu i innymi chorobami układu oddechowego w ich własnych domach. Używane, uszkodzone lub przestarzałe jednostki są bezużyteczne dla celów medycznych, ponieważ od ich sprawności często zależy życie pacjenta, ale odnajdują one zastosowanie w innych dziedzinach, na przykład w amatorskim szklarstwie. Dla przeciętnego urządzenia zasilenie niewielkiego palnika acetylenowo-tlenowego nie stanowi żadnego problemu. Oferowane przez nas KONCENTRATORY TLENU mają szerokie zastosowanie:
  • dla chorych z trudnościami z oddychaniem (w astmie, POCHP) – u chorych na POChP i astmę z niewydolnością oddechową przewlekłe leczenie tlenem przedłuża życie i poprawia jego jakość oraz korzystnie wpływa na stan emocjonalny i intelektualny. Wymaga ona jednak dwóch warunków: stosowania tlenu dłużej niż 15 godzin na dobę oraz właściwej kwalifikacji do leczenia.
  • dla osób z niewydolnością krążenia, inaczej niewydolnością serca – koncentrator może okazać się niezastąpiony przy objawach tej choroby tj.: osłabienie, łatwe męczenie się, duszność, poczucie braku tchu. Objawami mogą być także obrzęk kończyn dolnych, a także obrzmienie palców.
  • dla osób z chorobami płuc (rak płuc, pylica, rozedma)
  • dla osób z bezdechem sennym – nie leczony może doprowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi, zawału serca, udaru mózgu, zaburzeń pamięci i czynności seksualnych, a także problemów z prowadzeniem pojazdów.
  • w kosmetyce dla poprawy cery – koncentrator czystego tlenu pozwala na wykonywanie wielu zabiegów kosmetycznych: odmładzających, do terapii przeciwtrądzikowej, do terapii naczyniowej, pobudzenia mikrokrążenia, rewitalizacji fibroblastów, zaopatrzenia skóry w czysty tlen i substancje odżywcze i wiele innych.
  • dla sportowców – terapia koncentratorem uznawana jest za doskonałą formę dopingu, bez użycia chemii można zwiększyć wydolność sportowców nawet o 10%. Dzięki terapii sportowcy nie cierpią na zakwaszenie mięśni i szybciej regenerują siły.
Koncentratory tlenu podłączone do prądu 230V wytwarzają skoncentrowany tlen z otoczenia. Aparaty przewidziane są do pracy ciągłej i pracują bezawaryjnie (przy wymianie filtrów)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *